YÜZEY İŞLEM TEKNOLOJİLERİ
Türkçe
English
Russian
 

 

 

Kromsuz Pasivasyon Kimyasalları

 

Pasivasyon, demir fosfat ve çinko fosfat banyoları sonrası su kaynaklı iyonik yapıların temizlenmesi sağlar. Sprey veya daldırma olarak kullanımı mevcuttur.

 
Demir fosfat ve çinko fosfat kaplanan parçaların üzerindeki kristal yapı tam anlamıyla homojen bir yapıda değildir. Pasivasyon işlemi düzensiz fosfat kristallerini homojen bir yapıya sokarak boya yapışkanlığının artmasına yardımcı olur. Fosfat banyolarındaki su kaynaklı Mg ve Ca gibi iyonlar fosfat kristalleri ile birlikte metalin üzerinde yer alırlar. Pasivasyon işlemiyle bu iyonlar temizleyerek sonradan boya altında çıkabilecek problemler engellenir. Aksi taktirde Mg veya Ca bileşik oluşumuyla boya altında tuz oluşumu meydana gelir. Oluşan bu tuzlar da boyanın yırtılmasına sebep olur. Pasivasyon işlemiyle aynı zamanda boya altnda bir film tabaka oluşur ve bu da ekstra bir korozyon direnci sağlar.


Pasivasyon ürünleri kuvvetli asidik yapıda olduğundan işlem kazanlarınım paslanmaz olması gerekir. Çözelti pH sı 4-6 arasındadır. Pasivasyon banyo kuruluş konsantrasyonu %0,1 - 0,3 gibi çok düşük olduğundan pH 6 nın üzerin çıktığında yeniden kurulum yapılması daha mantıklıdır. Fosfatlanmış metal parçaların banyodaki işlem süresi 45 - 60 saniyedir. Fazla süreli kalması fosfat tabakasının sökülmesine yol açabilir.

 

PHORYL PAS 17 - Kromsuz Pasivasyon

PHORYL PAS 17, demir fosfat ve çinko fosfatlama banyoları sonrası hem daldırma hem de sprey banyolarda kullanılabilen sıvı bir üründür. İşlem süresi 45 sn ile 60 saniye arasında değişir ve ortam sıcaklığında çalışabilir. Pasivasyon banyosunun pH ı 4-6 arasındadır. Kullanım konsantrasyonu  %0,3 gibi oldukça düşüktür. İçeriğinde zirkonyum bileşikleri bulunur ve ağır metaller içermez.

 

PHORYL PAS 18 - Nötralizasyon

PHORYL PAS 18 tel çekme ve boru çekme sektörlerinde çinko fosfat banyolarından sonra daldırma olarak kullanılan toz bir kimyasaldır. Çinko fosfat ile kaplanan tel veya boru daha sonra yarı reaktif sabuna girer. Nötralizasyon işlemi çinko fosfatlama sonrası tel üzerinde hem koruyuculuk sağlar hem de telin üzerinde tuz tabakası oluşturarak kuru sabunun daha iyi tutunmasını sağlar.  Nötralizasyon banyosu 60-70 °C sıcaklıkta, %0,4-1,5 konsantrasyonda çalışan orta alkali bir kimyasaldır.  1-2 dakikalık bir işlem süresi yeterlidir. Nötralizasyon banyosundan çıkan tel reaktif sabun banyosuna girmese bile uzun süre pas yapmayacaktır.  

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 2008 © ILVE Kimya