YÜZEY İŞLEM TEKNOLOJİLERİ
Türkçe
English
Russian
 

 

Boya Sökücüler ve Uygulamaları

 

Boya sökücü elektrostatik toz ve yaş boya da oluşabilen hatalı parçaların, boya sökme aşamasında kullanılabilir. Boyası sökülen metal parça tekrardan boyaya girebilir. Ayrıca uzun süre boyaya maruz kalan askı aparatlarının üzerindeki boyaları sökmek için de kullanılır. Alüminyum, demir, çelik, bakır ve zamak gibi parçalar için kullanımı uygundur.

Boya aparatları üzerindeki boya miktarı zamanla artar. Artan bu boya sökülmez ise hem rahat çalışılamaz duruma gelir hem de iletkenliği azaltarak boya sarfiyatını arttırmaya başlar. Bu nedenle boya aparatları belli aralıklarla boya sökücü ile sökülmelidir.

Boya sökücü kimyasallar genelde solvent bazlıdır ve soğuk olarak çalışır. Her türlü metal için kullanılabilir. Parçanın üzerindeki boya miktarına, rengine ve epoksi veya polyester olmasına göre işlem süresi  uzayabilir. 2 dakika ile 30 dakika arasında sürebilir. Boya çözücünün kapalı bir kapta kullanılması uçuculuğu azaltır ve sarfiyat düşer. Alkali boya sökücüler ise daha farklıdır. 100ºC - 120ºC gibi yüksek sıcaklıklarda çalışması gerekir. Banyo konsantrasyonu %30 - 50 arasındadır. İşlem süresi yine parça üzerindeki boyanın kalınlığına ve özelliklerine bağlı olarak uzayabilir.

 

Boya Sökücülerle ilgili daha detaylı bilgi için;

www.boya-sokucu.com


                              
               

 

  2008 © ILVE Kimya